2022 Results

Results are below. Top finishers in each age group is summarized below the overall results. 4k Jay Walk participants and Kids Jay Dash results are below as well.

Kids Jay Dash results are at the bottom of this page.

Our results are hosted live in real-time at Athlinks here:

https://www.athlinks.com/event/367237/results/Event/1012891/Results

Overall Results

OVR  NAME                   HOMETOWN          DIVISION   Full Course Net TPACE GENDER_RANK  DIV_RANK BIB
1    MAX GOODMAN            South Salem, NY   Male       00:18:23.56      05:56            1        1     1
2    LUCAS MONGIELLO        South Salem, NY   Male       00:21:55.59      07:04            2        2   130
3    MICKI BORNELAND        Waccabuc, NY      Male       00:22:28.77      07:15            3        3    21
4    WILLIAM LECOMTE        New York, US      19-29 M    00:22:42.49      07:19            4        1   271
5    MELVIN JARNIT-BJERGSOE Waccabuc, NY      11-14 M    00:22:47.17      07:21            5        1   104
6    JULIE PIDDINGTON       South Salem, NY   Female     00:23:11.96      07:29            1        1   147
7    TOM CURLEY             North Salem, NY   40-49 M    00:23:19.84      07:31            6        1    51
8    BYRON WILSON           Pound Ridge, NY   15-18 M    00:23:28.11      07:34            7        1   185
9    JENNIFER ZOPP          Goldens Bridge, NYFemale     00:23:33.09      07:35            2        2   192
10   LUKE PINNEY            Katonah, NY       11-14 M    00:23:39.57      07:37            8        2   228
11   DYLAN SCOTT            Waccabuc, NY      11-14 M    00:23:56.69      07:43            9        3   162
12   FRED GAUTIER           Bronxville, NY    40-49 M    00:24:01.54      07:44           10        2    84
13   JEREMY HILL            Waccabuc, NY      40-49 M    00:24:06.05      07:46           11        3   100
14   ALEX MAURICE           South Salem, NY   15-18 M    00:24:25.56      07:52           12        2   246
15   EUGENE LEEDS           Cross River, NY   40-49 M    00:24:25.58      07:52           13        4   114
16   JOHN GOODROW           Mahopac, NY       50-59 M    00:24:27.62      07:53           14        1    92
17   BOBBY OWENS            New York, US      30-39 M    00:24:39.45      07:57           15        1   270
18   MARK LOVITZ            Katonah, NY       60-69 M    00:25:15.75      08:08           16        1   244
19   DOUG PETKANICS         South Salem, NY   30-39 M    00:25:18.59      08:09           17        2   145
20   HANNA ZABLE            Katonah, NY       Female     00:25:43.00      08:17            3        3   191
21   MICHELLE GOGGIN        Katonah, NY       40-49 F    00:25:44.74      08:18            4        1   261
22   RACHEL MASSA           Cross River, NY   40-49 F    00:26:09.45      08:26            5        2   126
23   JASPER BRAUNSCHWEIGER  Katonah, NY       15-18 M    00:26:14.20      08:27           18        3    24
24   ALAN OLTMAN            Danbury, CT       19-29 M    00:26:17.99      08:28           19        2   140
25   WILLIAM BIGLIN         Ridgefield, CT    19-29 M    00:26:23.74      08:30           20        3    16
26   ARON SCHOR             Norwalk, CT       40-49 M    00:26:26.30      08:31           21        5   236
27   PETER MEINECK          Katonah, NY       50-59 M    00:26:39.44      08:35           22        2   243
28   CARLOS FONSECA         South Salem, NY   50-59 M    00:26:41.52      08:36           23        3    71
29   RODNEY COOMBS          Brooklyn, NY      50-59 M    00:26:51.20      08:39           24        4    41
30   WILL REBORI            Waccabuc, NY      11-14 M    00:27:15.66      08:47           25        4   156
31   KEVIN MCPARTLAND       Cross River, NY   40-49 M    00:27:17.25      08:47           26        6   128
32   JASON SAMUELS          South Salem, NY   15-18 M    00:27:18.85      08:48           27        4   158
33   SOREN JOHNSON          Katonah, NY       11-14 M    00:27:27.33      08:51           28        5   209
34   STUART WEITZMAN        Cross RIver, NY   40-49 M    00:27:29.51      08:51           29        7   181
35   AGNIESZKA BAGINSKA     Bedford Hills, NY 40-49 F    00:27:30.61      08:52            6        3   234
36   JACKSON BIEBER         Katonah, NY       15-18 M    00:27:52.93      08:59           30        5   268
37   JOHN BECKETT           New Milford, CT   60-69 M    00:27:58.00      09:01           31        2   201
38   BLUMA KLEIN            Katonah, NY       1-10 F     00:28:11.13      09:05            7        1   108
39   LARS KLEIN             Katonah, NY       40-49 M    00:28:13.61      09:06           32        8   109
40   AINSLEY GRAHAM         Danbury, CT       11-14 F    00:28:15.03      09:06            8        1    93
41   ELLA IMBRUCE           New Canaan, CT    15-18 F    00:28:24.27      09:09            9        1   200
42   BRODY LYNCH            South Salem, NY   11-14 M    00:28:28.21      09:10           33        6   122
43   MARIA VLASAK           Stamford, CT      50-59 F    00:28:30.44      09:11           10        1   179
44   SCOTT GALLAGHER        Stamford, CT      50-59 M    00:28:44.89      09:16           34        5   202
45   CARLOS FONSECA JR      South Salem, NY   11-14 M    00:28:53.41      09:18           35        7    74
46   DANIEL FIGLER          Katonah, NY       19-29 M    00:28:54.45      09:19           36        4   233
47   TYLER KEPPLER          New Rochelle, NY  30-39 M    00:29:20.62      09:27           37        3   226
48   ANDREW PINNEY          Katonah, NY       60-69 M    00:29:29.99      09:30           38        3   227
49   MELISSA ATKIN          Katonah, NY       40-49 F    00:29:30.58      09:30           11        4   235
50   MICHELLE PIACENTE      South Salem, NY   30-39 F    00:29:32.09      09:31           12        1   198
51   CIARA MCGROARY         Goldens Bridge, NY15-18 F    00:29:40.57      09:34           13        2   127
52   EMMA BARNIV            South Salem, NY   11-14 F    00:29:58.06      09:39           14        2     9
53   SETH TARDIFF           Pound Ridge, NY   40-49 M    00:30:20.83      09:47           39        9   172
54   SHIRLEY WITTNER        South Salem, NY   50-59 F    00:30:29.59      09:49           15        2   190
55   EVANS LONGACRE         Cross River, NY   40-49 M    00:30:31.20      09:50           40       10   120
56   CHRIS GAMBELLI         South Salem, NY   40-49 M    00:30:39.33      09:53           41       11    78
57   MARTIN DENNY           South Salem, NY   11-14 M    00:30:55.43      09:58           42        8    58
58   ANNA ZABLE             Katonah, NY       40-49 F    00:31:05.13      10:01           16        5   211
59   JORDAN FLOYD           Danbury, CT       19-29 F    00:31:07.52      10:02           17        1    70
60   STEVE WILKINSON        Somers, NY        50-59 M    00:31:15.22      10:04           43        6   183
61   CHARLES VACCARO        Patterson, NY     50-59 M    00:31:20.41      10:06           44        7   178
62   YUMI WINIECKI          Bronxville, NY    40-49 F    00:31:27.88      10:08           18        6   188
63   DENISE MINCAK          Bronxville, NY    40-49 F    00:31:31.19      10:09           19        7   255
64   ERICH B                Katonah, NY       50-59 M    00:31:35.45      10:11           45        8    23
65   AVA TOOLAN             Bronxville, NY    11-14 F    00:31:47.37      10:14           20        3   173
66   ALISA HARRISON         Bedford, NY       40-49 F    00:31:53.90      10:17           21        8   224
67   MICHAEL MAURICE        South Salem, NY   11-14 M    00:32:02.03      10:19           46        9   249
68   MAYA MINCAK            Bronxville, NY    11-14 F    00:32:04.76      10:20           22        4   256
69   KASE ATKINSON          Cross River, NY   11-14 M    00:32:13.31      10:23           47       10     8
70   OLIVIA CERVANTES       South Salem, NY   11-14 F    00:32:16.56      10:24           23        5   266
71   LARRY MANGO            South Salem, NY   50-59 M    00:32:18.18      10:24           48        9   237
72   BRENDAN MASSA          Cross River, NY   11-14 M    00:32:21.63      10:25           49       11   267
73   JOSHUA COHEN           Ridgefield, CT    50-59 M    00:32:28.63      10:28           50       10   220
74   OJAS SARDESAI          Poughkeepsie, NY  30-39 M    00:32:49.84      10:35           51        4   160
75   JOSIE SCOTT            Waccabuc, NY      15-18 F    00:32:49.90      10:35           24        3   257
76   HARLEY PASTORE         Ridgefield, CT    19-29 F    00:33:03.88      10:39           25        2   144
77   CARRI CHAN             South Salem, NY   30-39 F    00:33:08.33      10:40           26        2    32
78   LYDIA ROBBINS          Philadelphia, PA  30-39 F    00:33:24.69      10:46           27        3   203
79   JILLIAN SAMUELS        South Salem, NY   11-14 F    00:33:31.74      10:48           28        6   159
80   GRAHAM TOOLAN          Bronxville, NY    1-10 M     00:33:41.48      10:51           52        1   175
81   CARINA WINIECKI        Bronxville, NY    11-14 F    00:33:43.22      10:52           29        7   187
82   RYAN CABAN             South Salem, NY   30-39 M    00:33:44.22      10:52           53        5    28
83   ORION EISENBERG        White Plains, NY  1-10 M     00:33:50.78      10:54           54        2   230
84   SCOTT EISENBERG        White Plains, NY  40-49 M    00:33:50.79      10:54           55       12   229
85   RITA HAITOFF           Katonah, NY       11-14 F    00:34:04.62      10:59           30        8    97
86   NATHAN GOLDBERG        Bronxville, NY    60-69 M    00:34:06.66      10:59           56        4    90
87   WILLIAM SEIBERT        Ridgefield, CT    50-59 M    00:34:12.04      11:01           57       11   163
88   ERIC FOXHALL           Peekskill, NY     50-59 M    00:34:21.72      11:04           58       12     2
89   KAREN HAITOFF          Katonah, NY       50-59 F    00:34:21.78      11:04           31        3    96
90   MAX RAFFLE             South Salem, NY   11-14 M    00:34:26.94      11:06           59       12   152
91   JULIAN GAMBELLI        South Salem, NY   1-10 M     00:34:27.38      11:06           60        3    79
92   MATT PLASTINA          Stamford, CT      50-59 M    00:34:29.86      11:07           61       13   150
93   AUSTIN SWARTHOUT       Goldens Bridge, NY11-14 M    00:34:32.96      11:08           62       13   170
94   EMILY REBORI           Waccabuc, NY      40-49 F    00:34:35.56      11:09           32        9   154
95   DANE ATKINSON          Cross River, NY   40-49 M    00:34:35.57      11:09           63       13     7
96   WHITTAKER DEGENHARDT   South Salem, NY   11-14 M    00:34:38.47      11:09           64       14    55
97   TONY GONCALVES         Goldens Bridge, NY50-59 M    00:34:39.13      11:10           65       14    91
98   MELISSA DILMAGHANI     Katonah, NY       30-39 F    00:35:10.88      11:20           33        4    61
99   LAUREN GAUTIER         Bronxville, NY    40-49 F    00:35:23.69      11:24           34       10    85
100  CAMILLE GAUTIER        Bronxville, NY    11-14 F    00:35:28.35      11:26           35        9    82
101  BRIAN TOOLAN           Bronxville, NY    50-59 M    00:36:30.97      11:46           66       15   174
102  DESIREE MEINECK        Katonah, NY       40-49 F    00:36:34.15      11:47           36       11   251
103  MATTHEW HINTY          Easley, SC        19-29 M    00:36:38.77      11:48           67        5   101
104  PABLO RODRIGUEZ        North Salem, NY   30-39 M    00:36:38.90      11:48           68        6   157
105  JOSEPH NEU             South Salem, NY   50-59 M    00:37:03.68      11:56           69       16   258
106  CARRIE WELLS           Ridgefield, CT    60-69 F    00:37:12.23      11:59           37        1   182
107  ELIZABETH DELANEY      Bronxville, NY    11-14 F    00:37:16.54      12:00           38       10    56
108  MAGGIE YOUNG           Bronxville, NY    11-14 F    00:37:16.61      12:00           39       11   262
109  ALISON SUTHERLAND      Waccabuc, NY      50-59 F    00:37:18.21      12:01           40        4   240
110  COCO VAIL              Bronxville, NY    11-14 F    00:37:19.11      12:01           41       12   250
111  DAVID OLTMAN           Danbury, CT       60-69 M    00:37:19.17      12:01           70        5   141
112  CLAY PIERCE            Katonah, NY       50-59 M    00:37:34.18      12:06           71       17   148
113  ERIKA PIERCE           Katonah, NY       50-59 F    00:37:58.98      12:14           42        5   149
114  YAFIT PARTOUCHE        Goldens Bridge, NY40-49 F    00:38:24.30      12:22           43       12   143
115  JIM MOREO              Goldens Bridge, NY50-59 M    00:38:33.12      12:25           72       18   136
116  LIZ GEREGHTY           Katonah, NY       40-49 F    00:38:46.97      12:29           44       13    86
117  CHRISTIAN DEGENHARDT   South Salem, NY   50-59 M    00:38:57.20      12:33           73       19    53
118  PATRICIA TOOLAN        Bronxville, NY    40-49 F    00:38:59.15      12:33           45       14   176
119  SCOTT HARRISON         Bedford, NY       40-49 M    00:39:02.86      12:35           74       14   225
120  ELENA FONSECA          South Salem, NY   50-59 F    00:39:07.36      12:36           46        6    72
121  DEVIN BRAUN            Katonah, NY       15-18 M    00:39:21.65      12:41           75        6    22
122  KELSEY COX             Bedford, NY       11-14 F    00:39:21.83      12:41           47       13    43
123  CRAIG COX              Bedford, NY       50-59 M    00:39:22.18      12:41           76       20    42
124  KAITLYNN SNYDER        White Plains, NY  19-29 F    00:39:28.29      12:43           48        3   206
125  WILLIAM O'NEILL        Katonah, NY       60-69 M    00:39:37.35      12:46           77        6   139
126  KAREN JANSEN           Eastchester, NY   60-69 F    00:40:10.53      12:56           49        2   102
127  BEATRICE BROMAGE       Pound Ridge, NY   11-14 F    00:40:22.81      13:00           50       14    26
128  TOM BROMAGE            New York, US      40-49 M    00:40:23.00      13:00           78       15   273
129  RAYA HORESH            North Salem, NY   40-49 F    00:40:27.72      13:02           51       15   248
130  AMANDA BRENES          Hastings On Hudson40-49 F    00:40:40.58      13:06           52       16    25
131  AMY COLLEY             Hastings On Hudson60-69 F    00:41:15.17      13:17           53        3    37
132  LYNNE SCHUR            Hastings On Hudson50-59 F    00:41:19.46      13:19           54        7   161
133  BECCA ARCOMANO         Saugerties, NY    19-29 F    00:42:38.03      13:44           55        4     6
134  MAUREEN LENNON         Hastings On Hudson50-59 F    00:42:42.82      13:45           56        8   117
135  HANNAH LONSBERRY-CHEN  Cross River, NY   30-39 F    00:44:09.86      14:13           57        5   121
136  GREGORY BOLAND         Katonah, NY       40-49 M    00:48:34.40      15:39           79       16    17
137  VIN BOLAND             Katonah, NY       1-10 M     00:48:57.50      15:46           80        4    20
138  MARK GORDON            Jericho, NY       60-69 M    00:50:27.06      16:15           81        7   212
139  EVA KHOUEIRI           Amawalk, NY       30-39 F    00:51:20.00      16:32           58        6   107
140  YUBONNAT DAYCHANA      Bronxville, NY    30-39 F    01:04:49.93      20:53           59        7    52

Age Category Top Finishers

DIVISION RANK  NAME                   HOMETOWN           PR_DIV  TIME       PACE  BIB
Overall    1   MAX GOODMAN            South Salem, NY    Male    00:18:24   05:56   1
Overall    2   LUCAS MONGIELLO        South Salem, NY    Male    00:21:56   07:04 130
Overall    3   MICKI BORNELAND        Waccabuc, NY       Male    00:22:29   07:15  21

Female     1   JULIE PIDDINGTON       South Salem, NY    Female  00:23:12   07:29 147
Female     2   JENNIFER ZOPP          Goldens Bridge, NY Female  00:23:34   07:35 192
Female     3   HANNA ZABLE            Katonah, NY        Female  00:25:43   08:17 191

1-10 F     1   BLUMA KLEIN            Katonah, NY        1-10 F  00:28:12   09:05 108

11-14 F    1   AINSLEY GRAHAM         Danbury, CT        11-14 F 00:28:16   09:06  93
11-14 F    2   EMMA BARNIV            South Salem, NY    11-14 F 00:29:59   09:39   9
11-14 F    3   AVA TOOLAN             Bronxville, NY     11-14 F 00:31:48   10:14 173

15-18 F    1   ELLA IMBRUCE           New Canaan, CT     15-18 F 00:28:25   09:09 200
15-18 F    2   CIARA MCGROARY         Goldens Bridge, NY 15-18 F 00:29:41   09:34 127
15-18 F    3   JOSIE SCOTT            Waccabuc, NY       15-18 F 00:32:50   10:35 257

19-29 F    1   JORDAN FLOYD           Danbury, CT        19-29 F 00:31:08   10:02  70
19-29 F    2   HARLEY PASTORE         Ridgefield, CT     19-29 F 00:33:04   10:39 144
19-29 F    3   KAITLYNN SNYDER        White Plains, NY   19-29 F 00:39:29   12:43 206

30-39 F    1   MICHELLE PIACENTE      South Salem, NY    30-39 F 00:29:33   09:31 198
30-39 F    2   CARRI CHAN             South Salem, NY    30-39 F 00:33:09   10:40  32
30-39 F    3   LYDIA ROBBINS          Philadelphia, PA   30-39 F 00:33:25   10:46 203

40-49 F    1   MICHELLE GOGGIN        Katonah, NY        40-49 F 00:25:45   08:18 261
40-49 F    2   RACHEL MASSA           Cross River, NY    40-49 F 00:26:10   08:26 126
40-49 F    3   AGNIESZKA BAGINSKA     Bedford Hills, NY  40-49 F 00:27:31   08:52 234

50-59 F    1   MARIA VLASAK           Stamford, CT       50-59 F 00:28:31   09:11 179
50-59 F    2   SHIRLEY WITTNER        South Salem, NY    50-59 F 00:30:30   09:49 190
50-59 F    3   KAREN HAITOFF          Katonah, NY        50-59 F 00:34:22   11:04  96

60-69 F    1   CARRIE WELLS           Ridgefield, CT     60-69 F 00:37:13   11:59 182
60-69 F    2   KAREN JANSEN           Eastchester, NY    60-69 F 00:40:11   12:56 102
60-69 F    3   AMY COLLEY             Hastings On Hudson,60-69 F 00:41:16   13:17  37

Male       1   MAX GOODMAN            South Salem, NY    Male    00:18:24   05:56   1
Male       2   LUCAS MONGIELLO        South Salem, NY    Male    00:21:56   07:04 130
Male       3   MICKI BORNELAND        Waccabuc, NY       Male    00:22:29   07:15  21

1-10 M     1   GRAHAM TOOLAN          Bronxville, NY     1-10 M  00:33:42   10:51 175
1-10 M     2   ORION EISENBERG        White Plains, NY   1-10 M  00:33:51   10:54 230
1-10 M     3   JULIAN GAMBELLI        South Salem, NY    1-10 M  00:34:28   11:06  79

11-14 M    1   MELVIN JARNIT-BJERGSOE Waccabuc, NY       11-14 M 00:22:48   07:21 104
11-14 M    2   LUKE PINNEY            Katonah, NY        11-14 M 00:23:40   07:37 228
11-14 M    3   DYLAN SCOTT            Waccabuc, NY       11-14 M 00:23:57   07:43 162

15-18 M    1   BYRON WILSON           Pound Ridge, NY    15-18 M 00:23:29   07:34 185
15-18 M    2   ALEX MAURICE           South Salem, NY    15-18 M 00:24:26   07:52 246
15-18 M    3   JASPER BRAUNSCHWEIGER  Katonah, NY        15-18 M 00:26:15   08:27  24

19-29 M    1   WILLIAM LECOMTE        New York, US       19-29 M 00:22:43   07:19 271
19-29 M    2   ALAN OLTMAN            Danbury, CT        19-29 M 00:26:18   08:28 140
19-29 M    3   WILLIAM BIGLIN         Ridgefield, CT     19-29 M 00:26:24   08:30  16

30-39 M    1   BOBBY OWENS            New York, US       30-39 M 00:24:40   07:57 270
30-39 M    2   DOUG PETKANICS         South Salem, NY    30-39 M 00:25:19   08:09 145
30-39 M    3   TYLER KEPPLER          New Rochelle, NY   30-39 M 00:29:21   09:27 226

40-49 M    1   TOM CURLEY             North Salem, NY    40-49 M 00:23:20   07:31  51
40-49 M    2   FRED GAUTIER           Bronxville, NY     40-49 M 00:24:02   07:44  84
40-49 M    3   JEREMY HILL            Waccabuc, NY       40-49 M 00:24:07   07:46 100

50-59 M    1   JOHN GOODROW           Mahopac, NY        50-59 M 00:24:28   07:53  92
50-59 M    2   PETER MEINECK          Katonah, NY        50-59 M 00:26:40   08:35 243
50-59 M    3   CARLOS FONSECA         South Salem, NY    50-59 M 00:26:42   08:36  71

60-69 M    1   MARK LOVITZ            Katonah, NY        60-69 M 00:25:16   08:08 244
60-69 M    2   JOHN BECKETT           New Milford, CT    60-69 M 00:27:58   09:01 201
60-69 M    3   ANDREW PINNEY          Katonah, NY        60-69 M 00:29:30   09:30 227


4K JAY WALK RESULTS

Also available here: https://www.athlinks.com/event/367237/results/Event/1012891/Results


KIDS JAY DASH

Kids Jay Dash results are below and are also available at Athlinks here: https://www.athlinks.com/event/367237/results/Event/1012891/Results

Girls 0-4

Girls 5-8

Boys 0-4

Boys 5-8

Boys 9-11