2021 Results

Thanks to everyone who came out to run, walk, and volunteer!

Thank you to our sponsors and donors as well. 2021 Combined Results are below.

If we are missing your time or you see any errors please email us at jjtrailrace@gmail.com and we will fix it!

                     Third Annual John Jay Trail Run
                            5K North Salem, NY
                           Sunday, June 13, 2021
                          Sunny, warm (70F), dry
                  Timing and Results by Club Connecticut


Place Div/Tot  Div    Name                  Ag S City            St Time    Pace     
===== ======== ====== ===================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/3    OVRALM Max Goodman           18 M South Salem     NY   17:26  5:37 
    2   2/3    OVRALM Sam Posner            19 M Cross River     NY   18:00  5:48 
    3   3/3    OVRALM Jeppe Jarnit-Bjergsoe 45 M Waccabuc        NY   19:21  6:14 
    4   1/12   M40-49 William McArthur      43 M South Salem     NY   19:41  6:20 
    5   1/7    M12&U  Melvin Jarnit-Bjergso 11 M Waccabuc        NY   19:47  6:22 
    6   2/12   M40-49 Tom Curley            47 M North Salem     NY   19:57  6:26 
    7   1/5    M19-29 David Gordon          23 M Downingtown     PA   20:04  6:28 
    8   1/5    M30-39 Jacob Benesch         36 M New York        NY   20:23  6:34 
    9   2/5    M19-29 Willem Lecomte        20 M Norwalk         CT   20:29  6:36 
   10   1/14   M50-59 Jason Colvin          50 M Bedford Hills   NY   21:03  6:47 
   11   2/14   M50-59 John Goodrow          52 M Mahopac         NY   22:08  7:08 
   12   1/12   M13-18 Dylan Scott           14 M Waccabuc        NY   22:24  7:13 
   13   2/12   M13-18 Andrew Condon         13 M Katonah         NY   22:29  7:15 
   14   3/12   M13-18 Jackson McGuire       16 M Pound Ridge     NY   22:45  7:20 
   15   1/3    OVRALF Cassidy Lena          19 F Mahopac         NY   22:47  7:20 
   16   3/12   M40-49 Lars Klein            42 M Katonah         NY   22:49  7:21 
   17   4/12   M13-18 Easton Sayre-Mcgill   18 M Ridgefield      CT   22:54  7:23 
   18   2/3    OVRALF Clodagh McGroary      19 F Goldens Bridge  NY   22:57  7:24 
   19   5/12   M13-18 Byron Wilson          15 M Pound Ridge     NY   24:01  7:44 
   20   3/3    OVRALF Kelsey Crawford       17 F Waccabuc        NY   24:11  7:47 
   21   4/12   M40-49 Jeremy Hill           48 M Waccabuc        NY   24:22  7:51 
   22   6/12   M13-18 Luke Pinney           13 M Katonah         NY   24:33  7:54 
   23   3/14   M50-59 Kenneth Corsello      55 M Katonah         NY   24:41  7:57 
   24   1/7    M60-69 Joe Mokszycki         65 M Southbury       CT   24:59  8:03 
   25   4/14   M50-59 Steven Park           53 M Ardsley         NY   25:03  8:04 
   26   3/5    M19-29 Jack McMahon          20 M South Salem     NY   25:05  8:05 
   27   1/10   F40-49 Agnieszka Baginska    45 F Bedford Hills   NY   25:06  8:05 
   28   2/7    M12&U  Kase Atkinson         11 M Cross River     NY   25:11  8:07 
   29   5/12   M40-49 Kevin McPartland      43 M Cross River     NY   25:18  8:09 
   30   5/14   M50-59 Joseph Mulligan       54 M South Salem     NY   25:26  8:12 
   31   2/10   F40-49 Emily Cunningham      42 F New Fairfield   CT   25:37  8:15 
   32   6/12   M40-49 Justin Stanford       44 M Katonah         NY   25:39  8:16 
   33   1/9    F50-59 Maria Vlasak          55 F Stamford        CT   25:57  8:21 
   34   6/14   M50-59 Joseph Cloidt         54 M Armonk          NY   26:02  8:23 
   35   7/12   M40-49 Christopher Gambelli  42 M South Salem     NY   26:55  8:40 
   36   3/10   F40-49 Michelle Demarco      45 F New Fairfield   CT   27:00  8:42 
   37   2/7    M60-69 James Kelly           68 M Poughquag       NY   27:04  8:43 
   38   4/5    M19-29 Jacob Tabs            20 M Katonah         NY   27:07  8:44 
   39   7/12   M13-18 Tim Panek             15 M South Salem     NY   27:20  8:48 
   40   3/7    M60-69 Lawrence Koppl        64 M Katonah         NY   27:23  8:49 
   41   4/10   F40-49 Maureen Chiodo        41 F New Canaan      CT   27:24  8:49 
   42   7/14   M50-59 Vegard Nygaard        50 M Stamford        CT   27:42  8:55 
   43   8/14   M50-59 Robert McGill         56 M Ridgefield      CT   27:53  8:59 
   44   5/10   F40-49 Crystal Hancock       43 F Sherman         CT   27:54  8:59 
   45   2/9    F50-59 Karen Haitoff         52 F Katonah         NY   27:59  9:01 
   46   9/14   M50-59 Robert Nelson         52 M Chappaqua       NY   28:09  9:04 
   47  10/14   M50-59 Steve Wilkinson       54 M Somers          NY   28:13  9:05 
   48   4/7    M60-69 Andrew Pinney         62 M Katonah         NY   28:16  9:06 
   49   5/5    M19-29 Aidan McGroary        19 M Goldens Bridge  NY   28:26  9:09 
   50   8/12   M13-18 Kyle Wolff            17 M South Salem     NY   28:26  9:09 
   51   8/12   M40-49 Christopher Eliot     47 M Pleasantville   NY   28:39  9:14 
   52   2/5    M30-39 Paul Funke            36 M Lincoln Park    NJ   28:56  9:19 
   53   9/12   M40-49 Dane Atkinson         48 M Cross River     NY   29:21  9:27 
   54   1/2    F13-18 Quinn Oates           15 F South Salem     NY   29:34  9:31 
   55  11/14   M50-59 Jon Birdsall          51 M Brookfield      CT   29:57  9:39 
   56   2/2    F13-18 Emma Barniv           13 F South Salem     NY   30:00  9:40 
   57   1/1    F12&U  Sarah Mardon          11 F South Salem     NY   30:14  9:44 
   58   9/12   M13-18 Tj Panek              13 M South Salem     NY   30:15  9:44 
   59   3/7    M12&U  Zachary Weitzman       9 M Cross River     NY   30:19  9:46 
   60  10/12   M40-49 Stuart Weitzman       47 M Cross River     NY   30:20  9:46 
   61   3/5    M30-39 Ryan Caban            37 M South Salem     NY   30:28  9:49 
   62   1/1    F19-29 Rachel Cohen          23 F Philadelphia    PA   30:36  9:51 
   63   6/10   F40-49 Nancy Barlow          48 F South Salem     NY   30:49  9:55 
   64   5/7    M60-69 Nathan Goldberg       62 M Bronxville      NY   31:17 10:05 
   65  12/14   M50-59 William Seibert       51 M Ridgefield      CT   31:31 10:09 
   66   6/7    M60-69 John Deblasio         60 M Cortlandt Manor NY   31:32 10:09 
   67   1/4    F30-39 Hannah Lonsberry-Chen 30 F Cross River     NY   31:51 10:15 
   68   4/7    M12&U  Julian Gambelli        9 M South Salem     NY   32:46 10:33 
   69   3/9    F50-59 Jerre Skeats          54 F Westport        CT   32:54 10:36 
   70   5/7    M12&U  Jacob Pinney          11 M Katonah         NY   33:22 10:45 
   71   7/7    M60-69 Mark Gordon           61 M Jericho         NY   33:45 10:52 
   72   7/10   F40-49 Amanda Brenes         42 F Hastings On Hud NY   33:54 10:55 
   73   4/9    F50-59 Hilda Gressler        52 F Goldens Bridge  NY   34:51 11:13 
   74   5/9    F50-59 Sara Hooper           54 F Katonah         NY   34:51 11:13 
   75   6/7    M12&U  Sebastian Mord        12 M Scarsdale       NY   35:21 11:23 
   76   8/10   F40-49 Julia Mord            44 F Scarsdale       NY   35:22 11:23 
   77   4/5    M30-39 Michael Malan         31 M Waccabuc        NY   35:50 11:32 
   78   2/4    F30-39 Ashley Malan          30 F Waccabuc        NY   35:50 11:32 
   79   3/4    F30-39 Caitlin Pacchiana     32 F Cortlandt Manor NY   35:50 11:33 
   80   9/10   F40-49 Caroline Phelan       41 F Thousand Oaks   CA   36:09 11:39 
   81   6/9    F50-59 Catherine Koppl       58 F Katonah         NY   36:28 11:44 
   82   7/9    F50-59 Maureen Lennon        50 F Hastings On Hud NY   37:02 11:55 
   83   1/2    F60-69 Amy Colley            61 F Hastings On Hud NY   37:18 12:01 
   84   8/9    F50-59 Erika Pierce          52 F Katonah         NY   38:14 12:19 
   85  13/14   M50-59 Clay Pierce           52 M Katonah         NY   38:15 12:19 
   86   9/9    F50-59 Lynne Schur           52 F Hastings On Hud NY   38:42 12:28 
   87   2/2    F60-69 Jo Ann Hickey         66 F South Salem     NY   38:51 12:31 
   88   1/1    M70-79 James Berenson        73 M South Salem     NY   38:51 12:31 
   89  10/12   M13-18 Tzaddi Jr McKenzie    17 M Danbury         CT   38:56 12:32 
   90  11/12   M13-18 Tyler McKenzie        14 M Danbury         CT   38:57 12:32 
   91   5/5    M30-39 Fidel Ceus            38 M Spring Valley   NY   39:08 12:36 
   92  11/12   M40-49 Benjamin Mord         45 M Scarsdale       NY   39:19 12:40 
   93   7/7    M12&U  Zachary Mord           8 M Scarsdale       NY   39:20 12:40 
   94   4/4    F30-39 Susan McKenzie        39 F Danbury         CT   39:41 12:47 
   95  14/14   M50-59 John Spens            55 M Holmes          NY   40:07 12:55 
   96  10/10   F40-49 Melissa Panek         47 F South Salem     NY   40:58 13:12 
   97  12/12   M40-49 Tzaddi McKenzie       42 M Danbury         CT   46:22 14:56 
   98  12/12   M13-18 Sean McKenzie         13 M Danbury         CT   46:23 14:56 




OVERALL MALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Max Goodman            18 South Salem        NY   17:26 
    2 Sam Posner             19 Cross River        NY   18:00 
    3 Jeppe Jarnit-Bjergsoe  45 Waccabuc           NY   19:21 

OVERALL FEMALE
Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Cassidy Lena           19 Mahopac            NY   22:47 
    2 Clodagh McGroary       19 Goldens Bridge     NY   22:57 
    3 Kelsey Crawford        17 Waccabuc           NY   24:11 

MALE AGE GROUP:  1 - 12

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Melvin Jarnit-Bjergso  11 Waccabuc           NY   19:47 
    2 Kase Atkinson          11 Cross River        NY   25:11 
    3 Zachary Weitzman        9 Cross River        NY   30:19 
    4 Julian Gambelli         9 South Salem        NY   32:46 
    5 Jacob Pinney           11 Katonah            NY   33:22 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 12

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Sarah Mardon           11 South Salem        NY   30:14 

MALE AGE GROUP:  13 - 18

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Dylan Scott            14 Waccabuc           NY   22:24 
    2 Andrew Condon          13 Katonah            NY   22:29 
    3 Jackson McGuire        16 Pound Ridge        NY   22:45 
    4 Easton Sayre-Mcgill    18 Ridgefield         CT   22:54 
    5 Byron Wilson           15 Pound Ridge        NY   24:01 

FEMALE AGE GROUP:  13 - 18

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Quinn Oates            15 South Salem        NY   29:34 
    2 Emma Barniv            13 South Salem        NY   30:00 

MALE AGE GROUP:  19 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 David Gordon           23 Downingtown        PA   20:04 
    2 Willem Lecomte         20 Norwalk            CT   20:29 
    3 Jack McMahon           20 South Salem        NY   25:05 
    4 Jacob Tabs             20 Katonah            NY   27:07 
    5 Aidan McGroary         19 Goldens Bridge     NY   28:26 

FEMALE AGE GROUP:  19 - 29

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Rachel Cohen           23 Philadelphia       PA   30:36 

MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Jacob Benesch          36 New York           NY   20:23 
    2 Paul Funke             36 Lincoln Park       NJ   28:56 
    3 Ryan Caban             37 South Salem        NY   30:28 
    4 Michael Malan          31 Waccabuc           NY   35:50 
    5 Fidel Ceus             38 Spring Valley      NY   39:08 

FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Hannah Lonsberry-Chen  30 Cross River        NY   31:51 
    2 Ashley Malan           30 Waccabuc           NY   35:50 
    3 Caitlin Pacchiana      32 Cortlandt Manor    NY   35:50 
    4 Susan McKenzie         39 Danbury            CT   39:41 

MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 William McArthur       43 South Salem        NY   19:41 
    2 Tom Curley             47 North Salem        NY   19:57 
    3 Lars Klein             42 Katonah            NY   22:49 
    4 Jeremy Hill            48 Waccabuc           NY   24:22 
    5 Kevin McPartland       43 Cross River        NY   25:18 

FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Agnieszka Baginska     45 Bedford Hills      NY   25:06 
    2 Emily Cunningham       42 New Fairfield      CT   25:37 
    3 Michelle Demarco       45 New Fairfield      CT   27:00 
    4 Maureen Chiodo         41 New Canaan         CT   27:24 
    5 Crystal Hancock        43 Sherman            CT   27:54 

MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Jason Colvin           50 Bedford Hills      NY   21:03 
    2 John Goodrow           52 Mahopac            NY   22:08 
    3 Kenneth Corsello       55 Katonah            NY   24:41 
    4 Steven Park            53 Ardsley            NY   25:03 
    5 Joseph Mulligan        54 South Salem        NY   25:26 

FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Maria Vlasak           55 Stamford           CT   25:57 
    2 Jerre Skeats           54 Westport           CT   32:54 
    3 Hilda Gressler         52 Goldens Bridge     NY   34:51 
    4 Sara Hooper            54 Katonah            NY   34:51 

MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Joe Mokszycki          65 Southbury          CT   24:59 
    2 James Kelly            68 Poughquag          NY   27:04 
    3 Lawrence Koppl         64 Katonah            NY   27:23 
    4 Andrew Pinney          62 Katonah            NY   28:16 
    5 Nathan Goldberg        62 Bronxville         NY   31:17 

FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 Amy Colley             61 Hastings On Hudson NY   37:18 
    2 Jo Ann Hickey          66 South Salem        NY   38:51 

MALE AGE GROUP:  70 - 79

Place Name                  Age City               St Time       
===== ===================== === ================== == ======= 
    1 James Berenson         73 South Salem        NY   38:51 

JJTrail Race Returns June 13

Dear JJTrail Runners, Volunteers, Sponsors, and Supporters, The JJTrail Race is back! We have received approval from the Katonah-Lewisboro School District to […]

Leave a Reply

One thought on “2021 Results”

%d bloggers like this: